Czy możliwe jest rozbudowanie obecnej instalacji fotowoltaicznej?
- Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy jest to możliwe
- Z czym będzie się wiązać taka zmiana?
- Inwerter a dodatkowe panele fotowoltaiczne
- O czym jeszcze trzeba pamiętać?
- Czy warto rozbudować swoją instalację?
W obecnych czasach spopularyzowało się w istotny sposób pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Fotowoltaika zdobyła zainteresowanie zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak również dużych przedsiębiorstw. Przyczyną takiego stanu rzeczy są z pewnością dobre opinie wśród użytkowników czy też możliwość uzyskania dotacji. Osoby, które decydują się na posiadanie tej instalacji, argumentują swoją decyzję kwestią oszczędności i chęcią zmniejszenia rachunków za prąd.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy jest to możliwe
Zainstalowałeś panele fotowoltaiczne na dachu i chcesz rozbudować swój system, aby obniżyć rachunki i zaoszczędzić jeszcze więcej. Jednak zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe? Oczywiście, zazwyczaj jest to możliwe, jednak pod uwagę należy wziąć kilka istotnych aspektów.
Rozbudowa obecnej instalacji PV
W obawie przed faktyczną efektywnością czy też warunkami eksploatacji paneli fotowoltaicznych, znaczna grupa osób decyduje się na założenie jedynie kilku modułów. Jednakże namacalne profity wiążące się z posiadaniem darmowej energii, powodują, że wraz z zaufaniem do paneli fotowoltaicznych, przychodzi chęć powiększenia ich liczby. Dostosowanie instalacji do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego wymaga jednak pewnych zmian.
Z czym będzie się wiązać taka zmiana?
Oczywiście w dużej mierze rozbudowa instalacji fotowoltaicznej polega na dodaniu odpowiednio większej liczby paneli. Jednak w rzeczywistości cały proces jest bardziej skomplikowany.
- Konieczne jest przeanalizowanie faktycznych potrzeb swojego gospodarstwa czy przedsiębiorstwa i na tej podstawie ustalenie wielkości rozbudowy.
- Istotną sprawą jest upewnienie się, czy dach budynku wytrzyma dodatkowy ciężar. Jeśli nie, można wtedy rozważyć system montowany na ziemi.
- Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy posiadany falownik wytrzyma dodatkowe obciążenie. Jeśli nie, to zajdzie potrzeba wymiany na mocniejszy model lub dokupienia kolejnego.
Inwerter a dodatkowe panele fotowoltaiczne
Zasadniczo rozmiar falownika musi być taki sam jak paneli. Najnowsze technologie pozwalają dodawać panele do 133% mocy falownika. Wiedząc, że Twoja instalacja nie wykorzystuje całej mocy falownika, możesz ją łatwo rozbudować i dodać więcej paneli. To najtańszy i najłatwiejszy scenariusz. Jeśli jednak Twój falownik okaże się za mały, możliwe będą dwa wyjścia: wymiana falownika na większy i dodanie paneli lub zakup nowego systemu, niezależnego od poprzedniego. Druga opcja jest często tańsza.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Decydując się na rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej, nie musimy starać się o uzyskanie pozwolenia. Natomiast konieczne jest podczas takiej modyfikacji zgłoszenie zaistniałego faktu do operatora sieci. Bezwzględnie należy dopilnować tego obowiązku w terminie do 14 dni, począwszy od dnia zmiany. W przeciwnym wypadku możemy zostać ukarani.
Kolejna ważną kwestią podczas rozbudowy instalacji jest korzystanie z usług jedynie sprawdzonych firm. Należy wybierać fachowców, którzy stosują sprawdzone rozwiązania, technologie oraz systemy bezpieczeństwa. Montaż paneli fotowoltaicznych Opole to zdecydowanie dobry wybór poparty doświadczeniem i profesjonalizmem.
Inna istotna rzecz, o której nie należy zapominać. W przypadku kiedy rozbudowanie posiadanej instalacji PV jest z jakichś względów niemożliwe, a chcemy powiększyć nasze zasoby energetyczne, możemy połączyć posiadaną instalację z pompą ciepła. Dla niektórych takie połączenie do wręcz duet idealny. Jednak swoje wątpliwości powinniśmy wyjaśnić z doświadczoną firmą, która oferuje usługi takie jak montaż pomp ciepła Opole.
Dlatego podczas rozbudowy instalacji sprawdź czy lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie dodatkowy panel fotowoltaiczny, czy może powietrzna pompa ciepła. Cena z montażem może być tu kluczowa w podjęciu tej decyzji.
Czy warto rozbudować swoją instalację?
Oczywiście byłoby idealnie, gdyby od razu podczas zakładania swoich paneli fotowoltaicznych określić faktyczne zapotrzebowanie energetyczne. Niestety nie jest to takie proste, chociażby poprzez pojawienie się dodatkowych osób w gospodarstwie czy rozbudowę firmy. Dlatego zachodzi niekiedy potrzeba rozbudowy instalacji. Czy warto to robić? Biorąc pod uwagę długofalowe korzyści wynikające ze zoptymalizowania samowystarczalności energetycznej to oczywiście, że tak. Jednak zwrot poniesionych kosztów nie pojawi się szybko. Dlatego nie jest to prosta decyzja i wymaga przemyślenia. Natomiast, jeśli możemy sobie pozwolić na taki koszt, to ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, poniesione koszty zwrócić się mogą zaskakująco szybko.