Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się u mnie w domu?
Zmiany wprowadzone w grudniu 2021 roku, dotyczące sposobów rozliczania energii wyprodukowanej za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych niezmiennie budzą ogromne emocje.
Już dzisiaj można stwierdzić, iż energia uzyskana tą drogą w dalszym ciągu przynosi korzyści inwestorom, choćby z tego powodu, iż po prostu jest. Nieznacznej zmianie powinno ulec postrzeganie samych instalacji w kontekście zwiększenia ich wydajności poprzez większą staranność montażu i wykonania. Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki w gospodarstwie domowym? Sprawdzamy.
- Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca?
- Główne zalety stosowania paneli fotowoltaicznych
- Dbałość o wydajność instalacji fotowoltaicznej
Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca?
Wypada w tym miejscu uczciwie przyznać, iż mimo zmiany przepisów polski system rozliczeń w dalszym ciągu należy do najkorzystniejszych w Europie. Oczywiście można polemizować, co do sposobu wprowadzania swoistej rewolucji w tej kwestii, jednak nie jest to celem niniejszej publikacji.
Warto natomiast zwrócić uwagę na powody, dla których fotowoltaika nadal cieszy się tak dużym powodzeniem.
Główne zalety stosowania paneli fotowoltaicznych:
– Dostępność;
– Szeroka możliwość montażu;
– Dostępny serwis;
– Oszczędność;
– Niezależność od dostawców zewnętrznych.
W kontekście ostatniego punktu wyjaśniamy, iż wyprodukowana energia elektryczna w pierwszej kolejności zostaje skierowana na zaspokojenie potrzeb energetycznych użytkownika. Ergo, producent nadal nie ponosi kosztów zużycia prądu.
Należy jednak podkreślić, że z uwagi na uwarunkowania techniczne oraz bezpieczeństwo użytkowników montaż paneli fotowoltaicznych Opole powinien być wykonywany jedynie przez specjalistów.
Dbałość o wydajność instalacji fotowoltaicznej
Nowy sposób rozliczania się z zakładem energetycznym powoduje, iż warto zadbać przede wszystkim o zaspokojenie własnych potrzeb energetycznych.
Z tego względu czynnikiem najistotniejszym jest sposób wykonania, jakość i podzespoły współuczestniczące w procesie powstania instalacji fotowoltaicznej w domu.
Aby zapewnić sobie wydajność najwyższą z możliwych, przed przystąpieniem do prac montażowych należy wykonać pewne czynności:
- Wywiad;
- Ocena konstrukcyjna;
- Ocena czynników zewnętrznych;
- Analiza potrzeb;
- Analiza ekonomiczna.
Ocena instalacji, przed i po wykonaniu ma na celu między innymi ustalenie warunków ekonomicznych gwarantujących opłacalność całej inwestycji.
Wywiad
Czynność zwykle przeprowadzana jest przez delegowanego pracownika profesjonalnej firmy instalacyjnej. Wywiad ma na celu przeprowadzenie inspekcji budynku oraz zebranie niezbędnych informacji w zakresie prowadzonych czynności.
Ocena konstrukcyjna
Fotowoltaika dla domu zwykle układana jest wspornikach tworzących rusztowanie. W przypadku instalacji na dachu ocenie podlega wytrzymałość konstrukcyjna powierzchni nośnej, a także związane z tym rozwiązania technologiczne.
Ocena czynników zewnętrznych
Na tym etapie określany jest stopień nasilenia emisji promieniowania słonecznego w danym miejscu. Istotne jest planowane ułożenie paneli, kąt nachylenia, a nawet ewentualne zacienienie spowodowane przez okoliczne drzewa. W wielu przypadkach koniecznym może okazać się montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, oczywiście z wykorzystaniem odpowiedniego systemu rusztowań.
Analiza potrzeb
Jest niezbędna do poprawnego skonfigurowania przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Sumaryczna informacja dotycząca bieżącego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym pozwoli na określenie liczby paneli niezbędnych do jego zaspokojenia.
Analiza ekonomiczna
Na tym etapie brane są pod uwagę:
- Źródła finansowania inwestycji;
- Przewidywane ceny energii elektrycznej w przyszłości;
- Prognoza wydajności instalacji;
- Metody rozliczeń z zakładem energetycznym.
W dalszym ciągu użytkownicy mogą liczyć na wsparcie finansowe nowo powstałych inwestycji. Dotyczy to zarówno programów rządowych, samorządowych, jak i unijnych.
Wymieńmy kilka z nich:
- Program Mój Prąd;
- Dotacja Czyste Powietrze;
- Ulga termomodernizacyjna;
- Dotacja warszawska (przykład zaangażowania środków lokalnych).
Odpowiedzi na wszelkie rodzące się pytania w zakresie działania, wyceny lub umówienia spotkania można uzyskać za pośrednictwem formularza kontaktowego, udostępnionego przez całą dobę. Własny prąd oznacza rezygnację z comiesięcznych kosztów. Czy warto? Odpowiedź wydaje się oczywista.