Jak działają panele fotowoltaiczne? Zasada działania ogniw fotowoltaicznych
- Jak działają panele fotowoltaiczne?
- Montaż fotowoltaiki – co warto wiedzieć?
- Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne swoją popularność zawdzięczają możliwości uniezależnienia się od rosnących cen energii, co jest możliwe dzięki samodzielnemu jej wytwarzaniu. Na czym to polega? Co jest istotne przy montażu fotowoltaiki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne to urządzenia, których działanie polega na zamianie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zbudowane są z połączonych ze sobą ogniw słonecznych, wytwarzanych z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu). Jak działają? Otóż, światło, które pada na ogniwo, jest pochłaniane przez znajdujący się w nim krzem. W efekcie następuje uwolnienie dodatkowych elektronów, które zostają wprawione w ruch, co sprawia, że powstaje napięcie elektryczne. Wskutek zamknięcia obwodu odbiornikiem w obwodzie zaczyna płynąć prąd, jednak warto zaznaczyć, że jest to prąd stały, który nie może zasilać urządzeń domowych. W związku z tym niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter (falownik), który przekształca prąd stały w prąd zmienny zasilający gniazdka elektryczne.
Montaż fotowoltaiki – co warto wiedzieć?
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, należy przede wszystkim znaleźć firmę, która zagwarantuje nie tylko wysoką jakość, ale również zaoferuje doradztwo w doborze konkretnych rozwiązań, czy przeprowadzi audyt energetyczny. Warto bowiem mieć świadomość, że wydajność instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest nie tylko od jej mocy, czy rodzaju zastosowanych paneli, ale także ich właściwego nasłonecznienia, co wymaga odpowiedniego kąta nachylenia. W przypadku tego typu inwestycji istotny jest także okres zwrotu, czyli czas w jakim poniesione nakłady zostaną zrekompensowane oszczędnościami. W efekcie należy przeprowadzić audyt energetyczny, co pozwoli określić zapotrzebowanie budynku na prąd, a co za tym idzie dobrać moc instalacji, która pokryje te potrzeby. W tym miejscu warto podkreślić, że instalacja powinna być przewymiarowana, jednak nadwyżka nie powinna przekraczać 20% aktualnego zapotrzebowania. Większa moc instalacji pozwoli bowiem pokryć zapotrzebowanie w pochmurne dni, czy w sytuacji, gdy wzrośnie zużycie energii, np. w wyniku zakupu dodatkowego sprzętu.
Co jeszcze warto wiedzieć decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim to, że jest to inwestycja długoterminowa, która wymaga poniesienia wysokich kosztów początkowych. Okres zwrotu będzie, tym krótszy im wyższe będzie zużycie energii elektrycznej w budynku. W związku z tym w niektórych przypadkach może on wynieść kilka, a w innych nawet kilkanaście lat. Poza zużyciem wpływa na niego również koszt, który został poniesiony w związku z instalacja fotowoltaiki.
Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej
Montaż fotowoltaiki to droga inwestycja, ponieważ średnia cena za 1 kWp wynosi około 5 tys. złotych. Biorąc pod uwagę, że w przypadku domów jednorodzinnych potrzeba z reguły instalacji o mocy około 6-8 kWp koszt inwestycji wynosi od 30 do 40 tys. złotych. Warto jednak mieć świadomość, że można go obniżyć, wykorzystując dotacje do fotowoltaiki. Są to rozwiązania, z których korzysta naprawdę wiele osób, a potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: dotacje ogniwa fotowoltaiczne. O jakie dofinansowania można się ubiegać? Otóż w przypadku fotowoltaiki podstawą jest rządowy program Mój Prąd, w ramach którego można uzyskać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Popularnością cieszy się również ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć koszty inwestycji od podatku. Dotację można uzyskać także z programu Czyste Powietrze, jednak w tym przypadku montaż fotowoltaiki musi być połączony z wymianą starego pieca na ekologiczne źródło ciepła, np. pompę ciepła.
Podsumowując, należy stwierdzić, że zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest na tyle prosta, że każdy może produkować swój własny prąd. Korzysta z tego coraz więcej osób, co potwierdza popularność hasła: fotowoltaika Opole.