Magazyn energii do fotowoltaiki – czym jest i jakie korzyści niesie?
Technologie pozyskiwania energii ze źródeł zależnych od warunków atmosferycznych w naturalny sposób charakteryzują się pewną niestabilnością. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, ponieważ w ogólnym rozrachunku bilans energetyczny i tak jest korzystny dla wytwórców energii. W kontekście fotowoltaiki dla domu, po dniach pochmurnych zawsze następują dni słoneczne. W takich wypadkach powstaje nadwyżka, którą można niejako przechowywać w magazynach energii. Czym są magazyny energii? Jakie jest ich zastosowanie? Podpowiadamy.
- Czym są magazyny energii?
- Jaka jest zasada ich funkcjonowania?
- Czy warto inwestować w magazyn energii?
- Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii?
Magazyn energii – co to jest?
Poza okresowym zmniejszeniem emisji promieniowania słonecznego spowodowanego np. dużym zachmurzeniem, posiadacze instalacji fotowoltaicznych muszą uwzględnić cykl dzień – noc. Innymi słowy, instalacja PV ma swoje czasy przestoju, podczas kiedy pobór prądu funkcjonuje w trybie stałym (lodówki, alarmy, pompy ciepła, ładowarki).
Zgodnie z wykładnią zawartą w ustawie o odnawialnych źródłach energii, magazyn energii to: „wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej jej częściowe odzyskanie”.
Magazyn energii pozwala cieszyć się własnymi zasobami nawet wtedy, kiedy produkcja z rozmaitych powodów jest niemożliwa, bądź nie jest w stanie w danej chwili pokryć pełnego bieżącego zapotrzebowania.
Magazyn energii – zasada działania
Energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną (dotyczy to także innych także OZE) po przekształceniu jest magazynowana. W przypadku wystąpienia ewentualnych niedoborów następuje ponowne przekształcenie rezerw w energię elektryczną i przekazanie jej do użytku.
Najpopularniejszą metodą magazynowania energii jest wykorzystanie akumulatorów, których zasada funkcjonowania jest zbliżona do tego, co wszyscy znamy z codziennego użytkowania baterii znajdujących się w podręcznym sprzęcie komputerowym lub telefonach komórkowych.
Energia kumuluje się w akumulatorach jako substancja chemiczna. Zapotrzebowanie na nią wyższe, aniżeli zapewnia bieżąca produkcja, powoduje przekształcenie substancji ponownie w prąd, by następnie oddać go do sieci domowej lub firmowej.
Szczegóły zasady magazynowania energii będą się różnić w zależności od rodzaju posiadanych baterii.
Najczęściej stosowanymi są:
- Akumulatory AGM;
- Baterie żelowe;
- Baterie litowo-jonowe;
- Baterie kwasowe.
Planującmontaż paneli fotowoltaicznych Opole,warto skorzystać z wiedzy profesjonalistów, którzy doradzą i skonsultują dobór najodpowiedniejszego urządzenia pod kątem wydajności i możliwości technicznych instalacji fotowoltaicznej.
Magazyn energii – czy warto?
Połączenie samodzielnej produkcji energii elektrycznej z możliwością jej magazynowania pozwala uniezależnić się od dostawców zewnętrznych niemal w 100%. Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną oraz panujące w związku z tym kierunki rozwoju, należy uznać, iż jest to obecnie jedyne pewne źródło gwarantujące stałe dostawy prądu. Za darmo!
Korzyści wynikające z zastosowania magazynów energii:
- Niezależność energetyczna;
- Stabilna wydajność instalacji PV;
- Brak przestojów i wymian;
- Zwiększona liczba cykli;
- Tolerancja na wahania temperatur;
- Funkcjonalność nawet przy częściowym naładowaniu;
- Cykliczne głębokie rozładowanie nie powoduje utraty parametrów;
- Ograniczenie degradacji w czasie do minimum;
- Możliwość rozbudowy systemu nawet wiele lat po pierwotnej instalacji;
- Bezpieczny skład chemiczny;
- Brak zagrożenia pożarowego i toksycznego;
- Niski koszt PLN/Wh wykorzystywanej energii;
- Korzystanie ze zgromadzonej energii zgodnie z własnymi preferencjami;
- Możliwość sprzedaży/zakupu energii do/z sieci o określonych porach/taryfach po korzystnych stawkach.
Powyższe zestawienie, choć obszerne, to tylko ułamek możliwości, jakie daje produkcja energii przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych połączona z jej magazynowaniem.
Fotowoltaika, magazynowanie energii – dofinansowanie
Zarówno instalacje PV przeznaczone dla prosumentów będących osobami fizycznymi, jak i fotowoltaika dla firm Opole mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony instytucji rządowych, samorządowych oraz unijnych.
Do dyspozycji jest dotacja w programie „Mój Prąd” w wysokości 4000 zł na instalację fotowoltaiczną oraz 7500 zł na magazyn energii. Niezależnie od tego można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku połączenia całości z ogrzewaniem przy pomocy pomp ciepła dochodzi jeszcze program „Moje ciepło”.
Wypada w tym miejscu dodać, iż podejmując decyzję o montażu fotowoltaiki Opole wraz z urządzeniami magazynującymi, warto rozważyć instalację pomp ciepła. Jest to rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne zarazem. Zapotrzebowanie na energię elektryczną pomp z powodzeniem może być zaspokojone przez niewielką nawet instalację PV.
Specjaliści z firmy Kampower bezpłatniepomogą w uzyskaniu dotacji oraz doborze instalacji fotowoltaicznej. Zajmą się także montażem modułów wraz z magazynami energii.
Zajmiemy się Twoją energią kompleksowo, od projektu, po oddanie instalacji do użytku. Napisz lub zadzwoń już dziś, wiedza nic nie kosztuje, a może przysporzyć ogromnych korzyści.