Co to jest net-billing i jakie znaczenie ma dla konsumenta?
- Na czym polega net-billing?
- Fotowoltaika w dobie net-billingu – czy to się nadal opłaca?
- Dla kogo jest net-billing?
- Jak wygląda rozliczenie net-billing?
Net-billing
Net-biling to nic innego jak system rozliczania nadwyżek dla prądu, który powstaje dzięki instalacji fotowoltaicznej. Występowanie nadwyżek wyprodukowanej energii to naturalna sprawa i zależy od ilości dni słonecznych, która znacznie zmienia się w ciągu roku. Zatem w miesiącach wiosennych i letnich można się spodziewać dużej ilości energii, większej niż jest potrzebna. Takie nadwyżki muszą być gdzieś zwracane i najczęściej są przesyłane z powrotem do zakładu energetycznego i rozliczane za pomocą net-billingu. W takich rozliczeniach mówi się o prosumencie czyli o każdej osobie, która samodzielnie wytwarza energię przy użyciu systemów fotowoltaicznych i jednocześnie przesyła ją do sieci energetycznej. W systemie net-meteringu prosument mógł odebrać energię z sieci. Z kolei net-billing zakłada utworzenie wirtualnego depozytu, gdzie w ciągu roku można kupować energię z sieci, z nadwyżek otrzymanych ze sprzedaży energii do sieci.
Warto wspomnieć, że ten system rozliczeń powoli zastępuje poprzedni czyli net-metering. Fotowoltaika dla firm Opole to temat warty zainteresowania i każda firma z okolic Opola, które chce się uniezależniać od cen energii, powinna poważnie przemyśleć taką inwestycję. Montaż paneli fotowoltaicznych Opole to ważna i świadoma decyzja, dla każdego przedsiębiorcy, który myśli perspektywicznie o swojej firmie.
Fotowoltaika w dobie net-billingu – czy to się nadal opłaca?
Przede wszystkim fotowoltaika w świetle zapowiadanych podwyżek prądu, to rozwiązanie rozsądne i dające niezależność. Energia, którą można samemu wyprodukować to bezpieczne i pewne źródło. Aby systemy fotowoltaiki były jeszcze bardziej opłacalne, należy zwiększyć autokonsumpcję energii w ramach gospodarstw domowego czy firmy. Fotowoltaika dla firm to opłacalna inwestycja, która pozwoli zabezpieczyć się przed wzrastającymi cenami prądu. Net-billing jako handel energią elektryczną, gdzie nadwyżki będą wykorzystane na zakup energii w kolejnych miesiącach.
Każdy prosument powinien samodzielnie ocenić opłacalność takiego systemu, używając odpowiednich narzędzi, gdzie porównuje się pewne wartości. Są to wartość zobowiązań czyli kupowanej energii, wartość depozytu czyli nadmiar energii, którą się sprzedaje i wartości rachunków za prąd. Biorąc pod uwagę magazyny energii, inteligentne systemy zarządzania energią i dofinansowania z programu Mój Prąd 4.0, fotowoltaika zyskuje jeszcze większe znaczenie. Net-billing umożliwia osiąganie dużych oszczędności na energii elektrycznej, bo możliwe jest sprzedawanie samodzielnie wyprodukowanej energii.
Dla kogo jest net-billing?
Ten model rozliczania jest dedykowany tylko dla osób, które spełniają określone warunki. Są to właściciele domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych albo firmy, które używają instalacji PV na własne potrzeby, ale jej moc nie może przekraczać 50 kWp. Czy można zostać na starym systemie rozliczeń czyli net-meteringu? Tak, pod warunkiem, że spełnia się określone warunki, a przyłączenie systemu PV do sieci nastąpi do 31 marca 2022. Po tym czasie przejście na nowy system jest obowiązkowe. Net-billing właściwie wymusza na użytkownikach jeszcze większą świadomość w zakresie zarządzania energią elektrycznej, bo trzeba umieć obliczyć wszystkie parametry. Każdy kto rozważa montaż paneli fotowoltaicznych Opolskie, powinien przejść do działania i podjąć się takiej inwestycji.
Jak wygląda rozliczenie net-billing?
Net-billing to rozliczenie nadwyżek energii na zasadzie kosztowej, czyli na zasadzie kupno-sprzedaż. Przeciwnie do odchodzącego systemu net-meteringu, który zakładał wymianę barterową i zwroty były na zasadzie bezgotówkowej, a energia była niejako magazynowa dla danego Klienta. Nowy system rozliczeń zakłada zwrot środków finansowych za nadprogramową energię. Jednak prosument nie otrzyma zwrotu pieniędzy na konto. Każda osoba będzie miała indywidualny depozyt, gdzie wszystkie kWh będą zapisywane, a co za tym idzie, kwota do rozliczenia, która będzie częścią rachunku za prąd.
Co jeszcze można powiedzieć o fotowoltaice w systemie net-billingu? Z pewnością jest to bardziej świadomy system, który zachęca do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie, czerpania korzyści z wyprodukowanej przez siebie energii. Coraz więcej osób dostrzega również korzyści z systemów hybrydowych, czyli tych posiadających magazyny energii i podłączenie do sieci. Net-billing to zapowiedź zmian w energetyce, które z powodzeniem działają już w innych krajach.