Pompa ciepła czy gaz? Które rozwiązanie lepiej się opłaci?
Pytanie jest tym bardziej uzasadnione, że biorąc pod uwagę zawirowania na rynku paliw energetycznych ze szczególnym uwzględnieniem gazu, nikt nie jest w stanie przewidzieć nie tylko najbliższej przyszłości. Obawy o stałe dostawy i stabilne ceny dotyczą nawet najbliższych lat.
Pompa ciepła czy gaz? Które z tych rozwiązań zapewni spokój inwestorom na przyszłe kilkadziesiąt lat? Czy jesteśmy w stanie stworzyć system niemal samowystarczalny w kontekście poboru energii? I wreszcie, która technologia przyniesie więcej korzyści? Sprawdźmy.
- Instalacja grzewcza gazowa
- Pompy ciepła w domu lub firmie
- Pompa ciepła – zasada działania
- Roczne koszty ogrzewania
- Programy wspierające inwestycje proekologiczne
Instalacja grzewcza gazowa
System opiera się na zamkniętym kotle gazowym, w którym następuje podgrzanie wody rozprowadzanej do grzejników. Źródłem energii w tym przypadku jest gaz ziemny lub ciekły. Płonący gaz rozgrzewa płytowy wymiennik ciepła, którego wydajność uzależniona jest od wielkości powierzchni. Do rozprowadzenia gorącej cieczy wykorzystuje się pompę cyrkulacyjną. Załącza się ona w chwili, gdy na zapłonniku pojawia się iskra.
Rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie instalacji przed zagotowaniem wody w wymienniku, co mogłoby doprowadzić do awarii systemu grzewczego i kosztownej naprawy.
Typowa budowa dwufunkcyjnego kotła gazowego:
- Palnik gazowy wraz z zapłonnikiem;
- Armatura i orurowanie gazowe;
- Armatura i orurowanie wodne;
- Wymiennik ciepła;
- Pompa obiegowa;
- Czujnik ciśnienia lub manometr;
- Zawór trójdrogowy ułatwiający kontrolę trybów pracy kotła.
Jak widać z powyższego zestawienia, montaż instalacji grzewczej gazowej wymaga dużych nakładów sił i środków oraz odpowiedniej przestrzeni. Gaz pobierany jest ze zbiorników w systemie ciągłym, przez cały rok. Jest to niezbędne z uwagi na wykorzystywanie w firmie bądź gospodarstwie domowym ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła w domu lub firmie
W odróżnieniu od instalacji gazowych pompy ciepła nie korzystają z zewnętrznych źródeł energii, które trzeba dostarczać. Wszystko, co niezbędne czerpią z otaczającego nas wszystkich środowiska.
Naturalne źródła pozyskiwanie energii cieplnej wykorzystywanej przez pompy:
- Ciepło powietrza;
- Ciepło wód powierzchniowych;
- Ciepło wód gruntowych;
- Ciepło geotermalne.
Łatwo sobie wyobrazić skalę oszczędności wynikającą z faktu braku opłat za energię opałową.
Podział techniczny pomp wynika ze sposobu pobierania przez nie ciepła.
Wyróżniamy pompy ciepła:
- Powietrzne;
- Gruntowe;
- Wodne;
- Hybrydowe.
W ostatnim przypadku chodzi o urządzenia łączące w sobie cechy wyposażenia korzystającego z energii odnawialnej, jak i konwencjonalnej.
Schemat zależności elementów pompy ciepła:
- Dolne źródło;
- Parownik;
- Sprężarka oraz zawór rozprężny;
- Skraplacz;
Szczegóły będą się oczywiście różnić w zależności od technologii zastosowanej przy produkcji danej pompy ciepła.
Specyfika urządzenia polega także na tym, iż pełni ono funkcje grzewcze w miesiącach chłodnych, podczas kiedy w okresie letnim może być wykorzystywane jako schładzacz powietrza. Udane połączenie systemu pomp ciepła z rekuperatorem pozwala na odzysk energii cieplnej z rozgrzanego powietrza, wydostającego się na zewnątrz obiektu budowlanego.
Pompa ciepła – zasada działania
Zrozumienie zasady działania pompy pozwoli na określenie stopnia opłacalności inwestycyjnej przy tego typu urządzeniach.
Miejscem poboru energii cieplnej jest w tym przypadku dolne źródło. Jak już wspomnieliśmy, pochodzi ona z powietrza, gruntu lub wody.
Parownik dostarcza uzyskane ciepło do pompy, natomiast funkcję medium pełni czynnik roboczy po uprzednim sprężeniu. Może nim być glikol bądź solanka. W skraplaczu następuje przekazanie energii do górnego źródła, którym zwykle jest centralne ogrzewanie i zbiorniki ciepłej wody użytkowej.
Obieg powtarza się cyklicznie na skutek rozprężenia i ochłodzenia czynnika roboczego, który powraca do parownika.
A co z energią elektryczną? Czy jest potrzebna do poprawnego działania pompy ciepła? Tak. Bez niej nie byłby możliwy ruch czynnika roboczego.
Miłą informacją dla wszystkich użytkowników niech będzie fakt, iż pobór mocy konieczny do uruchomienia pompy ciepła jest na tyle niewielki, że do poprawnego funkcjonowania systemu wystarczy niewielka instalacja fotowoltaiczna.
Innymi słowy, producentom udało się stworzyć niemal perpetuum mobile, którego dodatkową zaletą jest to, że może bezawaryjnie funkcjonować przez kilkadziesiąt lat, nie emitując do otoczenia żadnych szkodliwych substancji. Tym śmielej należy uznać, iż powietrzna pompa ciepła oraz cena z montażem Opole po rozłożeniu w całym okresie eksploatacyjnym będzie inwestycją pozwalającą na szybki zwrot kosztów zamykający się w czasie około pięciu lat.
Pompy ciepła, korzyści:
- Ekonomiczny sposób ogrzewania;
- Pompa ciepła jest wielofunkcyjna, tzn. zimą grzeje, a latem chłodzi;
- Pompy obniżają zawartość wilgoci w powietrzu;
- Pompy pełnią funkcję rekuperatora w systemie klimatyzacji;
- Jest to rozwiązanie proekologiczne;
- Ich zakup jest podstawą do uzyskania dofinansowania i ulgi podatkowej.
Roczne koszty ogrzewania
Obliczając zapotrzebowanie energetyczne budynku w przypadku gazu, wykorzystuje się przelicznik metra sześciennego paliwa na 1 kWh. Do tego celu niezbędny jest współczynnik konwersji gazu, który średnio mieści się w przedziale od 10 do 11 kWh/m³.
Koszt ogrzania budynku o powierzchni 120 metrów kwadratowych będzie zatem wahał się w granicach 2700 do nawet 5000 złotych. Różnica wynika ze szczelności termicznej budynku oraz jakości materiałów użytych przy jego budowie.
Montaż pomp ciepła Opole będzie inwestycją rozpoczynającą się od mniej więcej 20 tys. zł. Oczywiście ostateczna wycena zależna będzie od dokładnej analizy zapotrzebowania na ciepło oraz kubatury obiektu budowlanego.
Warto przy okazji przypomnieć, iż w dalszym ciągu funkcjonują programy współfinansujące inwestycje zmierzające do poprawy stanu środowiska naturalnego. Niezależnie od tego, użytkownik ma prawo do skorzystania z ulgi termoizolacyjnej.
Zatem koszt instalacji pompy ciepła powinien być pomniejszony o realne wsparcie finansowe uzyskane ze źródeł zewnętrznych.
Jedynym kosztem stałym związanym z obsługą pompy będzie cykliczna opłata serwisowa. To wszystko.
Programy wspierające inwestycje proekologiczne:
- Agroenergia – dla rolników indywidualnych;
- Czyste Powietrze;
- Regionalne Programy Operacyjne (RPO);
- Dofinansowanie z NFOŚiGW;
- Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FtiR);
- Lokalne programy antysmogowe;
- Ulga termoizolacyjna.
Powietrzna pompa ciepła uzupełniona o instalację fotowoltaiczną obecnie wydaje się jedynym skutecznym i pewnym źródłem ogrzewania w Twoim domu lub firmie. Energia pobrana z powietrza bądź gruntu nie podlega przecenom, podobnie jak i energia słoneczna.
Banki, samorządy, organizacje rządowe i europejskie wspierają tego typu inwestycje, wydaje się więc sprawą naturalną korzystanie z tych możliwości. Tym bardziej że doświadczona firma instalatorska z pewnością wesprze swoich klientów w staraniach o dotacje i kredytowanie.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Pytanie dość przewrotne. Równie dobrze można by zapytać, czy są zwolennicy uwolnienia się od opłat za ogrzewanie. W obu przypadkach odpowiedź wydaje się oczywista.