Czym jest falownik fotowoltaiczny i jakie zadanie pełni?
- Falownik fotowoltaiczny – czym jest?
- Rodzaje falowników fotowoltaicznych
- Montaż paneli fotowoltaicznych – Opole
Zastanawiasz się nad instalacją farmy fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym? W takim wypadku koniecznie musisz wiedzieć czym jest falownik fotowoltaiczny. Dzięki temu artykułowi dowiesz się czym jest inwerter fotowoltaiczny, jakie wyróżniamy jego rodzaje oraz gdzie najlepiej go zamontować.
Falownik fotowoltaiczny – czym jest?
Choć instalacje fotowoltaiczne na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowanymi konstrukcjami, zawsze składają się z kilku podstawowych elementów. Najbardziej charakterystycznym elementem są bez wątpienia panele słoneczne. Jednak posiadając tylko je, nie jesteśmy w stanie dostarczać odpowiedniego prądu do urządzeń w naszym domu. Dzieje się tak ponieważ panele fotowoltaiczne dzięki energii czerpanej ze słońca wytwarzają prąd stały. Nie jest to niestety rodzaj prądu odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych. Są one bowiem dostosowane do obsługiwania prądu zmiennego. Aby zamienić prąd stały wytworzony przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny potrzebny jest falownik, znany też jako inwerter. Najlepiej umieścić falownik fotowoltaiczny w miejscu, które będzie osłonięte przed działaniem czynników atmosferycznych, dlatego najlepiej aby miejsce takie znajdowało się pod dachem i było osłonięte od wiatru.
Rodzaje falowników fotowoltaicznych
Wśród inwerterów fotowoltaicznych należy jednak wyróżnić kilka ich rodzajów, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Falowniki możemy podzielić ze względu na:
- sposób, w jaki łączy się je z siecią
- liczbę faz, do których przyłącza się falowniki
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z trzema rodzajami falowników fotowoltaicznych. Pierwszy z nich to falownik on-grid. Ten typ inwerterów łączy się z siecią przez co może wysyłać do niej nadmiar energii elektrycznej, która została wytworzona w farmie fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że ten typ falowników nie będzie odpowiedni do ładowania akumulatorów. Jeśli naszym celem jest zmagazynowanie wytworzonej energii, powinniśmy zdecydować się na falownik off-grid. Taki falownik nie łączy się z siecią i przez to może naładować akumulatory, gdyż nadwyżki wytworzonej energii nie są wysyłane do sieci publicznej.
Jeśli jednak chcielibyśmy skorzystać z obu wymienionych funkcji falowników, idealnym rozwiązaniem będzie falownik hybrydowy. Jak wskazuje sama jego nazwa, jest to inwerter zarówno on-grid, jak i off-grid, dzięki temu nie musimy decydować się na jedną z funkcji falowników, lecz w dowolnym momencie możemy zarówno naładować akumulatory jak i wysłać nadmiar energii do sieci.
Drugi podział inwerterów zależy od tego, na jaką liczbę faz chcemy wysyłać wytworzony prąd. Pod tym względem falowniki dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Typowe gospodarstwo domowe charakteryzuje się instalacją trójfazową, przez co można pomyśleć, że konieczny będzie falownik trójfazowy. Jednak instalacja fotowoltaiczna nie działa w ten sposób. Jednofazowy falownik wysyła bowiem całą energię do jednej fazy, natomiast trójfazowy rozdziela wytworzony prąd na wszystkie fazy w równym stopniu.
Jak zatem wybrać odpowiedni falownik do gospodarstwa domowego? Należy zastanowić się, czego oczekujemy od instalacji fotowoltaicznej, jeśli chcemy zarobić parę dodatkowych groszy, możemy zdecydować się na falownik on-grid. Jeśli natomiast wolimy mieć pewność, że posiadamy pewną ilość zmagazynowanej energii, wybierzmy falownik off-grid. Jeśli jednak jeszcze nie jesteśmy pewni, czego oczekujemy od prądu z paneli, idealnym rozwiązaniem będzie falownik hybrydowy, który pozwala w każdej chwili na zmianę swojej decyzji.
Montaż paneli fotowoltaicznych – Opole
Chcąc skorzystać z rozwiązań takich, jak fotowoltaika dla firm, Opole jest świetnym miejscem by rozpocząć swoją przygodę. Przedsiębiorcy w tym mieście mogą z łatwością korzystać z darmowej energii ze Słońca, zamawiając usługę montażu instalacji fotowoltaicznej na siedzibie firmy. Należy jednak pamiętać, że skuteczna i wartościowa instalacja fotowoltaiczna to nie tylko dobrej jakości elementy, takie jak panele słoneczne czy falowniki fotowoltaiczne, lecz również odpowiednia firma, która zajmie się prawidłowym i funkcjonalnym montażem nowej instalacji.
Warto więc zdecydować się na usługi sprawdzonej i doświadczonej firmy. Kampower oferuje pełną opiekę nad instalacją także po jej montażu. Co więcej, pomagamy także w uzyskaniu dotacji do instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu jej koszt może zostać znacznie obniżony, a tym samym inwestycja zwróci się szybciej.